Ufuk Koçak Kimdir?

1976 yılında Kars’ta doğan Ufuk Koçak, İlk öğrenimini Kars’ta, orta ve lise öğrenimini Kocaeli‘nin Gölcük ilçesinde tamamladı. 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminde 3 gün göçük altında kalarak iki bacağını kaybetmesinin ardından yeniden yürümeyi öğrendi. Sonrasında ise, yüzme, tırmanış, yelken, rüzgâr sörfü, su kayağı, basketbol, tenis, dalış, serbest dalış, ATV motor sporları ve binicilik gibi bir çok branşla aktif olarak uğraşmaya başladı.
Koçak, 2009 yılında dalış eğitimleri aldı ve Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni oldu. 2010 yılında yazdığı ve koordine ettiği Engelsiz Deniz Projesi ile 100’den fazla dezavantajlı grubu sualtı dünyası ile tanıştırıp su sporları (yüzme, yelken, rüzgâr sörfü, su kayağı…) yapmalarına olanak sağladı.

2014 yılında Antalya/Kaş’ta Dünya Engelliler Serbest Dalış Rekorunu kırdı.
2015 yılında dünyanın en uzun ve en zor 10 yolu arasında gösterilen 508 km’lik Antik Likya yolunu 75 günde yürüdü.
2017 yılında Kocaeli/Gölcük’de 17 Ağustos depreminde sular altında kalan kente dalış yaparak ikinci dünya rekorunu kırdı.
TEDX konuşmacısı olan Koçak, Türkiye’de birçok üniversitede, sivil toplum kuruluşunda ve özel şirketlerde Kişisel Gelişim, Farkındalık ve Motivasyon konulu seminerler veriyor.