Arda Mevlütoğlu Kimdir?

1980 yılında Çorum’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği bölümünden lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları bölümünden yüksek lisans dereceleri aldı. 2004 – 2015 yılları arasında sırasıyla KaleTRON, infoTRON ve STM şirketlerinde sistem mühendisi, teknoloji danışmanı ve kıdemli danışman pozisyonlarında çalıştı. 2015 yılından bu yana ODC şirketinin savunma programlarından sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalışıyor. Aynı zamanda savunma teknolojileri, silahlanma ve savunma politikaları üzerine akademik seviyede araştırmalar yapıyor.

Prof. Dr. Serhat Güvenç Kimdir?

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde; Doktora eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı.

2010’dan beri Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümde öğretim üyesi olan Dr. Güvenç, 1993-2000 yıllarında Koç Üniversitesi’nde idareci; 2000-2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve üyesi; 2006 yılında Şikago Üniversitesi Tarih Bölümünde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Dr. Güvenç’in akademik çalışmaları, Türk Dış Politikası, Avrupa Bütünleşmesi ve Güvenliği ile Siyasi ve Askeri Tarih konularına yoğunlaşıyor.

Osmanlıların Drednot Düşleri (İş Bankası Kültür Yayınları, 2009) ve Turkey in the Mediterranean during the Interwar Era (Indiana University Turkish Studies, 2010) (Dilek Barlas ile) ve NATO’da 60 Yıl: Türkiye’nin Transatlantik Güvenliğe Katkıları (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2013) isimli kitapların yazarıdır. Makaleleri Middle Eastern Studies, International Journal of Naval History, Uluslararası İlişkiler, Exotierika Themata (Yunanca), Journal of Strategic Studies, GMF Mediterranean Papers ve Southeast European and Black Sea Studies, International Journal, Turkish Studies, Turkish Policy Quarterly ve Journal of Military History dergilerinde yayımlandı.

Prof. Dr. Güvenç aynı zamanda Lozan Mübadilleri Vakfı Mütevveli Heyeti ve KUDENFOR (Koç Üniversitesi Denizcilik Araştırmaları Forumu) Danışma Kurulu üyesidir.