Volkan Akı Kimdir?

Gazeteciliğe 1988 yılında başlayan Volkan AKI, dergi yayıncılığı, gazete yönetimi ve Radyo – TV programcılığı konusunda 20 yılı aşkın bir deneyime sahiptir.

1988 yılında, Karacan Yayınları’nda ekonomi dergiciliğine adım atan AKI, daha sonra yaklaşık 13 yıl Doğan Grubu bünyesinde çalışmıştır.

Aylık iş ve ekonomi dergisi Capital’de, Haber Müdürlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü gibi görevlerin ardından, 4 yıl boyunca Capital Dergisi’nin Yayın Yönetmenliğini yapmıştır. Ayrıca yine aynı dergide “İnsanlar” köşesini hazırlamıştır.

2005 yılından 2008 yılı Mart ayına kadar Akşam Gazetesi Yayın Koordinatörlüğü ve Ekonomi sayfalarının yöneticiliğini yapan AKI, aynı süre içinde, Akşam Gazetesi’nde iş dünyası ve ekonomi üzerine köşe yazıları yazmıştır. Volkan AKI, ayrıca SKY Türk TV kanalında 3 yıl boyunca sabah yayınlarında, ekonomi yorumları da yapmıştır. AKI, yine TV8’de Ekosantrik isimli programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

Volkan AKI, Ekonomi gazeteciliği ve medya yöneticiliğinin yanı sıra iş dünyasını da yakından tanıyan, trendleri yakından takip eden ve bunu günümüz dünyası için yazı ve anlatımlarıyla dönüştüren bir uzmanlığa sahiptir.

Volkan AKI 2011 yılı eylül ayında, VodacoSocial Real Time Marketing ajansının kurucularından biri olmuş ve VodacoSocial’ın genel müdürlüğünü de üstlenmiştir. Böylece iletişimin yeni mecrası Sosyal Medya’da da aktif şekilde yer almış ve sektöre farklı bir yaklaşım getirmek üzere yola çıkmıştır.

2012 yılından itibaren Turkishtime Dergisi’nin yayın yönetmenliğini üstlenen Volkan AKI bu dergideki görevlerini 2014 yılında bıraktıktan sonra önce Para Dergisi’nde NeWorld köşesini yazmaya başlamıştır. Bu köşede teknoloji, girişim ve pazarlama alanlarındaki yeni trendleri yazmaya devam etmektedir.

Volkan AKI yine 2014 yılından bu yana Dünya Gazetesi’nde Volkan AKI ile İş’ten Sohbetler köşesini hazırlamaktadır. Burada iş dünyasının isimleriyle vizyoner, trend odaklı sohbetler yapmaktadır. Dünya Gazetesi’nin Hafta sonu ekinde de gastronomiden seyahate life style trend yazıları da yazmaktadır. Volkan AKI Türkiye’de teknoloji, gelecek trendleri ve sektörel gelişmeleri en iyi takip eden gazeteciler arasında yer almaktadır.

Volkan AKI Dünya Gazetesi‘nde 2014-2017 yılları arasında Tüm Yayınlardan Sorumlu Yayın Koordinatörlüğü yapmıştır. AKI halen bu iki yayında Dünya Gazetesi ve Para Dergisi’nde yazılarına halen devam etmekte ve iş dünyasından ekonomiye katma değer yaratan bir vizyoner bakış açısı sunmaya çalışmaktadır. Volkan Akı halen Stratejik İletişim Danışmanlığı, İçerik Geliştirme, Konsept Geliştirme konularında da çalışmaktadır.

Volkan AKI 2010-2015 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Medya ve İletişim dersleri vermiştir. Volkan AKI  eğitimler vermeye ve konuşmalar yapmaya devam etmektedir. Bunlar, Ekonomi, Medya, Motivasyon, İnovasyon, Girişim, Gelecek Trendlerinin Takibi ile ilgili konuları içermektedir. Konuşma başlıkları arasında, “Dijital Gelecekte Ayakta Kalma Kulübü”, “Ben’e yolculuk: Kişisel ve kurumsal motivasyon”, “Dijital Geleceğin Tasarımı” gibi konular yer almaktadır. Bu konuşmalar yanında Volkan AKI bu bilgileri Work Shop ve Arama Konferansları ile de aktarmaktadır.

Volkan AKI Bosch, Siemens, GE, Henkel, Visa , BASF, gibi, dünyanın önemli şirketlerinin geleceğe yönelik çalışmaları, inovasyon gibi pek çok gelişimini bizzat ziyaretleriyle takip etmektedir.

Volkan AKI aynı zamanda “Girişimcilik” dünyasıyla ilgili de pek çok jüri ve platform üyeliği ve danışmanlığı yapmaya devam etmektedir. Bunlar arasında halen devam edenler arasında  Girişimci Kurumlar Platformu, Akıl Fikir Girişim platformunu sayabiliriz…